Cuma
Sağanak Yağışlı
12°C | 24°C
Cumartesi
Kuvvetli Sağanak
12°C | 21°C
Pazar
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
10°C | 22°C

Tarihçemiz

   Tarihçemiz

Bulunabilen mevcut kaynaklara göre Sivrice İlçesi; Bizans döneminde Müslüman Arapların hücumlarına maruz kalmış zaman zaman el değiştirmiştir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türk toprağı olmuştur. Fetihten sonra bölgeye hakim olan çeşitli Türk beyliklerinin idaresinde kalan bu topraklar 1234 yılında Alaattin Keykubat tarafından 1243 Kösedağ Savaşından sonra da İlhanlıların kontrolüne giren bölge, Fetret Devrinde Dulkadir Oğulları Beyliğinin sınırları içerisinde kalmıştır. 1366’ dan sonra Memlüklu’ların eline geçen bu topraklar 1465’ ten itibaren Akkoyunlu, 1514 Çaldıran Zaferinden sonra Yavuz Sultan SELİM tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. 

Bu gün 50 köyün ilçe merkezi olan Sivrice’ nin kuruluş tarihi oldukça yenidir.1933’ten 1940’ a kadar Yugoslavya, Romanya ve Rusya’dan yurdumuza getirilen 6000’den fazla Türk göçmenler ziraate elverişli devlet arazilerinde iskan edilmişlerdir. Bunların çoğu Uluova’ya, bir kısmı Palu ve Kovancılar ve Karakoçan’a, bunların içerisinden 92 kişi de bu günkü Sivrice’ye yerleştirilmiştir. Evvelce mevcut olan ve çoğu yeni kurulan iskan mahallelerine yerleştirilmişlerdir.Bunlar için Hazar Gölü’nün güney batı kenarına Sivrice adında yepyeni bir köy kurulmuştur. 

1936 yılında Dedeyolu (Yukarı Huh) köyünde teşekkül eden bu ilçe merkezinin 1939 ‘da göçmenler için kurulan bu günkü yerine taşındığını görmekteyiz. 

Sivrice, halen ELAZIĞ iline bağlı turistik ve çok şirin bir ilçedir.

Copyrigt © 2016 Sivrice Belediye